Jak správně vybrat nejlepší letní pneumatiky?

Nevíte si rady jak vybrat správně nové letní pneumatiky? Nevadí! Přejděme nyní k tomu, co bude většinu z vás zajímat asi nejvíce. Pneumatika totiž není jen obal na kolo, ale je místem bezprostředního styku auta s vozovkou – drží vás na silnici, udržuje směr a musí tedy mít jak dobrou nosnost, tak i dobrou přilnavost (a to za všech klimatických podmínek). Musí být dostatečně odolná a ideálně by měla vynikat dlouhou životností. V neposlední řadě je potřeba zohledňovat i konstrukční parametry vašeho vozidla a pneumatiky. Takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho, pojďme si tedy jednotlivá kritéria výběru rozebrat trochu podrobněji.

Nejdříve se zamyslete jaké máte preference při výběru letních pneumatik

Ještě než přejdete k samotnému konkrétnímu výběru letních pneumatik na základě měřitelných hodnot, měli byste popřemýšlet trochu o svých zvycích na silnici. Jak jezdíte? K čemu auto používáte a jak často? Jaký typ auta vlastníte? To jsou všechno otázky, které byste si měli umět zodpovědět. Takže, máte osobní auto, dodávku nebo něco většího? To je první a zcela zásadní věc, většina výrobců dělí pneumatiky jak podle období, tak i podle velikosti a typu vozidla. Už z principu se zdá být jasné, že pneumatiky pro náklaďák nebudou vhodné na osobní auto a naopak. Dále – je dobré si o jednotlivých modelech pneumatik něco nastudovat, většinou mají jasně dané určení. Některé jsou vysokovýkonné sportovní, další off-roadové a jiné zase komfortní a určené spíše na běžnou jízdu.

Abychom vám trochu pomohli a abychom vám upřesnili, co máme přesně v tomto odstavci na mysli, dáme vám několik příkladů:

Pokud máte sportovní auto, účastníte se amatérských závodů nebo třeba jen rádi jezdíte rychle (a třeba trochu přes limit), pak byste měli dbát na to, aby zakoupené pneumatiky byly označené jako sportovní. Takové pneumatiky snáší dobře vysokou zátěž i vysoký výkon, bývají obecně hodně odolné a mění na silnici směr poměrně rychle. Navíc bývají upravené tak, aby byly za každého počasí přilnavé a aby dosahovaly i při prudkém brzdění dobré účinnosti.

Jezdíte málo, spíše krátké trasy a nemáte nároky na rychlost a výkon? Pak pro vás budou ideální šetrné pneumatiky. Ty mají obecně dlouhou životnost a zároveň pomáhají šetřit pohonné hmoty. Nenechte se ale v tomto případě zmást triky prodejců – jako šetrné bývají prodávány často i velmi nekvalitní pneumatiky, pečlivý výběr je zde nutností, aby se pneumatika na silnici chovala tak, jak má.

Bydlíte-li na venkově, stává se, že se nevyhnete situacím, kdy musíte jet po poli nebo po lese. Někteří z nás si pak jízdu v terénu užívají. I tomu je ale potřeba přizpůsobit pneumatiky. Musí být odolné, vyrobené z kvalitního materiálu a guma musí být pevná, aby nešla snadno prorazit. Navíc off-roadové pneumatiky bývají často o trochu širší, aby nezapadly třeba do bláta tak snadno.

Na běžné cesty s rodinou nebo na výlety jsou ideální běžné letní pneumatiky, nejlépe s vysokou mírou bezpečnosti a ovladatelnosti. Tady je asi nejlepší hledat kompromis, nebudete možná od pneumatiky požadovat, aby zvládala vysoké rychlosti, ale určitě budete chtít, aby dobře držela jízdní stopu, byla přilnavá a nevystavovala vás krizovým situacím.

Největší výrobci letních pneumatik

Je mnohem bezpečnější a jistější pořídit si značkovou pneumatiku renomovaného a tradičního výrobce, než investovat do pneumatik čínské výroby a neznámé značky, o jejichž kvalitě můžeme leda polemizovat. Dobrá značka a známé jméno výrobce je u pneumatik jakousi zárukou – zvyšuje šanci, že jste koupili skutečně kvalitní produkt. Pravda, někteří výrobci nabízejí pneumatiky, které jsou poněkud dražší, ale na druhou stranu, kvalita zde znamená vyšší bezpečnost na silnici. A za tu byste se neměli bát si připlatit. Navíc je běžné, že renomovaní výrobci vyrábějí pneumatiky standardizované, pofidérní společnosti nemusí standardy vždy dodržovat.

Letní pneumatiky Pirelli

Začneme hned jedním z největších výrobců pneumatik, společností Pirelli. Tu založil roku 1872 Giovanni Battista Pirelli, a jak napovídá název, jde o firmu italskou. Mnozí z vás ji budou znát, protože firma dělá maximum pro svou dobrou prezentaci – podílí se na vývoji pneumatik pro Formuli 1 a Moto GP, vydává unikátní kalendář a je sponzorem fotbalového týmu Inter Milán. Co se týče pneumatik, zaměříme se zde pouze na letní. Ty jsou nabízeny v několika modelových řadách:

Pirelli P Zero – jsou na silnici skvěle ovladatelné díky masivnímu dezénu, dosahují vysoké přilnavosti i za vysokých rychlostí a dosahují vysoké účinnosti a bezpečnosti i za mokra.

Pirelli Cinturato – dosahují díky rovnoměrnému rozložení tlaku (díky specifickému vzorku) vysokého komfortu jízdy a nízké hlučnosti. Obsahují čtyři široké podélné drážky, což zvyšuje ovladatelnost na mokré vozovce.

Pirelli Scorpion – dosahují nízké spotřeby, vyšší stability vozidla na silnici a vysoké životnosti. Speciální vzorek a přizpůsobený materiál znamenají, že se s těmito pneumatiky dá velmi dobře pohybovat i v terénu, nejen na silnici.

Pirelli Carrier – nabízejí vynikající životnost, valivý odpor a bezpečnou jízdu i za mokra. Toto z nich dělá zřejmě nejkomplexnější modelovou řadu od Pirelli. Vyznačuje se specifickým vzorem dezénu a profilovou geometrií.

Pneumatiky Michelin

Pneumatiky Michelin jsou dnes již obecně známý pojem. Jde možná o největšího výrobce pneumatik na světě. Tato francouzská firma, založená Édouardem a André Michelinovými roku 1889 dnes zahrnuje i další společnosti, jako třeba Kleber. Vyrábí pochopitelně jak letní, tak i zimní pneumatiky, stejně tak jako pneumatiky celoroční. My se ale zaměřme pouze na ty první. Letní pneumatiky Michelin jsou k dostání v několika produktových třídách:

Michelin Latitude – pneumatiky pro SUV s pohonem 4×4. V obsáhlejší produktové třídě Michelin Latitude najdete hned čtyři modely letních pneumatik. Jednotlivé modely se odlišují svým uzpůsobením pro silniční a terénní vužití.

Michelin Diamaris – letní pneumatiky pro vozidla s pohonem 4×4. Dezén, vzorek a složení odpovídají právě na nároky řidičů vozů s pohonem všech čtyř kol.

Michelin Agilis – produktová třída pneumatik Agilis je vcelku obsáhlá a zahrnuje čtyři modely letních pneumatik. Jednotlivé model jsou uzpůsobeny pro užitkové vozy, ale také vozidla obytná. Všechny modely jsou robustnější s výraznějším vzorkem. Liší se pak v parametrech jako úspornost, kilometrový výkon, nebo brzdná dráha.

Michelin Energy – letní pneumatiky pro osobní vozy, modely Michelin Energy nabízejí dlouhou životnost a napomáhají nízké spotřebě paliva.

Michelin Primacy – pneumatiky pro SUV a osobní vozy. V produktové třídě Primacy můžete najít tři modely letních pneumatik Michelin. Vyznačujíc se delší životností a kratší brzdnou drahou.

Letní pneu Hankook

Společnost Hankook je další z možné trochu méně známých výrobců pneumatik. Přesto se však jedná o globální síť se zastoupením ve 30 zemích včetně například Německa, distribuční sítí ve více než 180 zemích světa a výrobními továrnami napříč jihovýchodní Asií, ale také v USA a Maďarsku. V nabídce mají jak letní a zimní, tak celoroční pneumatiky na osobní automobily, SUV, užitkové vozy, ale také nákladní vozidla nebo autobusy. Jejich nabídka je tak určitě široká. Slušnou část toho tvoří právě letní pneumatiky, které jsou k dostání v následujících modelových řadách:

Hankook Ventus Prime 3 – pneumatiky nabízející balanc mezi výkonem motoru, jízdním komfortem a bezpečností. Jde o pneumatiky pro vozidla střední a vyšší třídy.

Hankook Ventus S1 evo 2 – pneumatiky, které se pyšní velmi dobrým výkonem jak na suché vozovce, tak na mokru, a to díky moderní směsi siliky, které zajišťuje optimální přilnavost. Zlepšený odvod tepla potom zajišťuje bezpečnější manipulaci s vozem.

Hankook Ventus V12 evo 2 – pneumatiky, od kterých můžete čekat skutečnou radost z jízdy. Hankook Ventus V1 evo 2 je k dostání v řadě různých velikostí. To je od firmy Hankook chytrý krok, protože díky ploché bočnici jsou tyto pneumatiky oblíbené u vlastníků tuningových vozidel. Jejich parametry jsou totiž vynikají k silničnímu používání.

Hankook Kinergy Eco 2 – pneumatiky pro menší vozy a vozidla nižší střední třídy. Jejich hlavní výhodou je delší kilometráž, nižší hlučnost a dobré jízdní vlastnosti na mokré vozovce.

Pneumatiky Dunlop

Pneumatiky Dunlop jsou v českém prostředí možná o něco méně známé, než předešlé, na kvalitě jim to ale neubírá. Zmínky o značce nacházíme již v roce 1888, kdy byla společnost pro výrobu pneumatik založena Johnem Boydem Dunlopem v Británii. Od roku 2000 je pak společnost součástí americké Goodyear Tire and Rubber Company (což je mimochodem další renomovaný výrobce pneumatik). Pokud jde o letní pneumatiky Dunlop, jejich nabídka je poměrně široká. Liší se od sebe jak přilnavostí a brzdnými drahami za různého počasí, tak i rychlostí reakce auta na vaše řízení. Modelových řad je několik:

Dunlop Sport Maxx Race – pneumatiky Dunlop Sport Maxx Race jsou k dostání ve dvou zpracování. Jedny jsou vhodné pro jízdu jak na silnici, tak v terénu, kde především za sucha poskytují vynikající přilnavost. Druhé jsou uzpůsobeny výhradně na suché silnice, kde poslouží klidně na sportovním voze.

Dunlop Sport Bluresponse – letní pneumatiky poskytující vynikající přilnavost.

Dunlop Streetsponse – letní pneumatiky pro městská auta.

Dunlop SP Sport Fastresponse – pneumatiky, které poskytují vynikající odezvu při citlivém řízení jak za sucha, tak za mokra. Jedná se o dojezdové pneumatiky, můžete tedy domů či do servisu dojet i na prázdné pneumatice rychlostí až 80 km/h.

Dunlop SP Sport Maxx – nejrozsáhlejší výrobní řada, Dunlop SP Sport Maxx je k dispozici v celých šesti variantách. Od modelů pro lepší přilnavost a přesnost řízení, přes modely pro sportovní jízdu, až po pneumatiky pro závodní vozy, jednotlivé modely jsou uzpůsobeny náročnější jízdě po silnici.

Dunlop SP Sport – modely letních pneumatik SP sport nabízí Dunlop hned tři. Jednotlivé modely jsou vhodné buďto pro sportovní vozy, vozy střední třídy a luxusní vozy, a v neposlední řadě pro vozy SUV.

Dunlop Sport Maxx SUV – letní pneumatika na vozy SUV poskytující vynikající přilnavost, přesné řízení, ale také například ochranu ráfku.

Grandtrek Touring – letní pneumatiky pro SUV, kterým nevadí ani nepříznivé počasí. Jedná se o dojezdové pneumatiky s technologií Run on flat (na prázdné pneumatice můžete jet rychlostí až 80 km/h).

Dunlop SP Quattromaxx – pneumatiky jednak pro sportovní vozy a radost z jízdy, ale také pro řidiče SUV vozů s významným výkonem. Pneumatiky se pyšní technologií Noise shield, která snižuje hlučnost uvnitř vozidla.

Dunlop Grandtrek – pneumatiky Grandtrek jsou k dostání ve dvou variantách, obě pro náročnější terén. Rozdíl mezi modely je v náhonu vozu. Zatímco model AT 2 je vhodný pro vozidla s náhonem 4×4, model AT 3 je vhodnější pro ty s náhonem dvou kol.

Dunlop Econodrive – pneumatiky pro nízkou spotřebu paliva, úspornou jízdu a dlouhý dojezd.

Pneu Continental

O značce Continental jsme se zmínili v souvislosti s firmou Barum. Je majetkem společnosti Continental, působící od roku 1898 na německém trhu s pneumatikami. Dnes se již jedná o nadnárodní koncern, který zahrnuje například i společnosti Barum, Semperit nebo Matador. Hlavní předností pneumatik Continental je technologická vyspělost. Firma má patentovanou například technologii zvláštního složení dezénu pro lepší jízdní vlastnosti, nebo technologii vrstvy ContiSeal. Ta při defektu pláště pneumatiky zabraňuje úniku vzduchu. Zajímavá je i technologie ContiSilent, která snižuje hluk vznikající během jízdy, technologie AeroFlex speciálního designu pro snížení odporu vzduchu nebo technologie lamel Hydrosipes. Nabídka jednotlivých modelů je pak velmi široká:

Continental EcoContact – pneumatiky s maximálním důrazem na palivovou účinnost, které dosahují díky svým geometrickým prvkům a směsi. Pneumatika EcoContact disponuje optimalizovanými záběrovými vlastnostmi a přesným řízením.

Continental SportContact – směr pneumatik SportContact je dělaná pro maximální přilnavost a zážitek z jízdy. Vectoring, dezén i hybridní 3. nárazník zajišťují kontrolu a stabilitu i při vysokých rychlostech.

Continental PremiumContact – pneumatiky slibující delší životnost a maximální brzdný výkon, za který vděčí bezpečnostní silice směsi. Otisk pneumatik PremiumContact se postará o větší pohodlí při jízdě a dezén zase o optimální přilnavost.

Continental ContiPremiumContact – pneumatika kombinující bezpečnost jízdy s pohodlím. ContiPremiumContact slibuje vylepšený valivý odpor a pohodlné řízení, stejně tak jako krátko brzdou dráhu za sucha i za mokra.

Continental ContiSportContact – pneumatiky ContiSportContact jsou k dostání hned ve třech variantách. Všechny vynikají parametry, zajišťujícími bezpečnost i při rychlé jízdě, kratší brzdnou drahou za různých podmínek. Různé modely se pak chválí vyšší stabilitou, nebo ochranou proti aquaplaningu.

Letní pneumatiky Nokian

Nokian Tyres je výrobce pneumatik, který se pyšní jedním zajímavým prvenstvím. Jedná se totiž o nejseverněji umístěného výrobce pneumatik na světě. Právě náročné severské podmínky stojí do určité míry za kvalitou a spolehlivostí pneumatik Nokian v každém počasí. Jak je tomu u severských zemí pravidlem, zakládá si Nokian na ekologii, a to jak při výrobě samotné, tak po celý životní cyklus jejich pneumatik. V nabídce mají jak letní, tak zimní a celoroční pneumatiky. Výběr mezi jejich letními pneumatikami je vcelku široký. Konkrétní modely jsou následující:

Nokian PoweProof – letní pneumatiky pro sportovní vozy, zajišťující vysoký výkon. Nokian powerproof vám poskytne stabilní ovladatelnost a pohodlnou jízdu díky spolehlivým reakcím.

Nokian WetProof – letní pneumatiky pro středně velké vozy a vozy s velkým výkonem. Jak název napovídá, Nokian Wetproof jsou ideální volbou do deště. Pyšní se krátkou brzdnou drahou na mokru a předcházejí aquaplaningu.

Nokian eLine 2 – letní pneumatiky pro středně velké vozy, které nabízejí vynikající výkon za každého letního počasí.

Nokian iLine – letní pneumatiky pro malé a středně velké rodinné vozy. Nokian Eline byly navržené speciálně pro naše, středoevropské podmínky. Nízký valivý odpor pneumatik vám napomůže k pohodlné a ekonomické jízdě.

Nokian Line – letní pneumatiky pro středně velké vozy a vozy s vysokým výkonem, které poskytnou přesné reakce při řízení na mokru, a to i ve větších rychlostech.

Nokian zLine – letní pneumatiky pro sportovní vozy s vysokým výkonem. Jsou ideální pro zkušené řidiče, kteří preferují sportovní způsob jízdy.

Pokud potřebujete poradit výběrem správných letních pneumatik, neváhejte se na nás kdykoli obrátit.