Je nejvyšší čas přezout auto na letní pneumatiky

Jaro je téměř za dvěřmi a s blížícím se aprílem se blíží i doba, kdy můžeme své vozidlo opět trochu vyletnit a přezout jej na letní pneumatiky. Víte jak na to?

Proč přezouvat na letní pneumatiky?

Povinnost přezouvat v rámci roku na dva různé druhy pneumatik má rozhodně svůj důvod. A není to jen hloubkou dezénu, ale i celkovými vlastnostmi zimních a letních pneumatik. Vzor letních pneumatik musí mít hloubku minimálně 1,6 mm. Ovšem odborníci rozhodně nedoporučují ,,dojíždět" pneumatiky až na tuto hodnotu a nabádají jejich výměnu provést dříve, že se k této hranici přiblíží.

Mezi hlavní důvody proč přezouvat vaše vozidlo na letní pneumatiky patří jednoznačně bezpečnost, neboť letní pneumatiky mají kratší brzdnou dráhu a v letním počasí jsou mnohem lépe ovladatelné. Dalším důvodem je ekonomičnost - zimní pneumatiky v letním období velice rychle a snáze opotřebíte a tím ruku v ruce jde i spotřeba paliva vašeho vozidla. Přezutím na letní pneumatiky tedy výrazně ušetříte! Nezapomínejme ani na ekologii nebo komfort - v letním období letní pneumatiky zvyšují komfort jízdních vlastností a jsou mnohem méně hlučné a snižují emise výfukových plynů.

Kdy přezouvat pneumatiky?

V tom, kdy přezout na letní pneumatiky, hrají zásadní roli nejen povětrnostní podmínky, ale především venkovní teplota. Hraničním bodem je v tomto případě 7°C, s touto teplotou přestávají zimní pneumatiky správně plnit svoji funkci. Počkejte ovšem, až bude 7°C nad nulou skutečně delší dlouhodobě (přes den i v noci). Počasí je poslední dobou nevyzpytatelné, takže pokud přezutí odložíte až na průběh dubna, vůbec nic se nestane.

Co říká o přezutí pneumatik zákon?

Právě kvůli tomu, že se počasí chová od podzimu až do jara nepředvídatelně, nemůže legislativa ustanovit přesné datum pro výměnu pneumatik. Zásadní je tedy znění zákona 361/2000 Sb., které hovoří následovně:

Řidiči mají povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud: je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Jestliže za těchto podmínek nebudete mít přezuto na zimní pneumatiky, hrozí vám bloková pokuta až 2 000 Kč. Pokud ohrozíte plynulost a bezpečnost provozu, pak vám může být zakázáno pokračování v jízdě.

Přezutí pneumatik v pneuservisu

Jednoduše si můžete provést online rezervaci termínu. Nezapomeňte, že pneuservisy mívají na přelomu zmíněného období pro přezutí běžně plno, proto je důležité si zavolat dopředu. Dále, pokud používáte běžný typ pneumatik, většinou stačí mít hotovost okolo 1000 Kč. Ovšem pozor, záleží na tom, kde a jaký pneuservis si vyberete, sazby mohou být různé.  Výměna samotná trvá chvíli a bez toho, aniž byste se museli zbytečně dřít.

TIP - Pokud se nechcete dřít s přezouváním pneumatik, můžete vyzkoušet náš pneuservis EuroTyres. Nově poskytujeme služby PickUP, kdy vyzvedneme vaše vozidlo a po provedené výměně pneumatik vám jej opět přistavíme zpět na předem domluvené místo po celé Praze.